WRE sprintování v ČR

Letos “konečně” předsednictvo OB vyslyšelo moje volání o více sprintových WRE závodů v Čechách. Hned vám vysvětlím proč jsem o takovou “blbost” vůbec usiloval. Teda já to jen nadhodil v debatě s Dušanem Vystavělem a Jirkou Šubrtem. Ti to pak dále řešili společně s Radkem Novotným a Petrem Klimplem, kteří následně začali přemlouvat pořadatele, aby se WRE ujmuli. Veškeré zásluhy nesou na bedrech všichni tito pánové, alespoň co vím já. A tímto bych jim za všechny svěťáku chtivé závodníky chtěl poděkovat. Další díky patří také všem pořadatelům, kteří se toho nebojí a jdou do toho.

Abych se ale dostal k jádru věci.

Proč je pořádání WRE sprintů v ČR tak důlužité?

Příklad předvedu na mužích, protože v ženách je to obdobné.

O tom kolik která země může vyslat závodníků na světový pohár rozhoduje tzv. liga federací. Pozn.: Každý WRE závod, který odběhnete, se vám počítá 18 měsíců. (letošní nebo loňská novinka, dříve jen 12 měsíců)

Vezmete lesní WRE, sečtete body deseti nejlepších závodníků dané země a vynásobíte je dvěmaranking les WREtoto je aktuální lesní WRE českých závodníků.

Poté vezmete sprintový WRE, sečtete body deseti nejlepších závodníků (nemusí to být ti stejní jako v lesním WRE) a přičtete je k tomu lesnímu.aktuální sprintAktuální sprintovéWRE českých závodníků.

A je to, jak jednoduché. aktuální status zebricku zemiToto je aktuální pořadí, které se počítá stejně jako český ranking každý měsíc.

Prvních šest států má možnost vyslat na závody světového poháru osm závodníků. Či-li jak vidíte k aktuálnímu datu by se nás to také týkalo. Jenže toto pořadí je důležité jen na konci roku. Pro rok 2016 bude důležité být do šestého místa k 31.12.2015. A potom se budeme moci radovat z osmi startovních míst.

Proč osm startovních míst vlastně chceme? Máme vůbec osm tak dobrých závodníků? Třeba v chlapech se žádný generační přerod jako v ženách nekonal a “staří harcovníci” ještě nechtějí skákat přes reprezentační palubu. (Procházka, Šedivý, Král, Kubát, Nykodým, Petržela, Hájek) A jak jinak, než na světových pohárech chcete získat startovní zkušenosti z velkých akcí, abyste se potom poprvé na MS nepos…i? Protože až za několik let bude chtít např. Ondra Semík běžet na MS, bude mu 26 a bude totálně bez zkušeností z velké akce, jak potom můžeme chtít, aby navázal na výsledky svých předchůdců (Procházky, Šedivého, Dlabaji), kteří zkušenosti dlouhodobě sbírali. (Tím nechci říct, že by Ondra nemohl jet už příští rok, byl to jen příklad.)378459

Tohle všechno třeba dobře vědí Švýcaři. A své B-týmy a C-týmy posílají kam se dá. Světáky objíždí zeširoka, Euromeetingy jedou 8+8, atd…

Proto jsem bojoval za více WRE sprintů, aby byla možnost jezdit na svěťáky ve více lidech a mladí kluci mohli získávat zkušenosti. Protože když se podíváte jak to vypadalo na konci minulého roku s českým sprintovým WRE, tak to bylo dost hrozný. Protože v lese jsme byli pátým státem, ale celkově až osmým.sprint 12-2014český sprintový WRE k 31.12.2014. Počítat dvanáct nul je smutné! = cca – (10 000 – 15 000)bodů!!!

a potom to vypadá v lize takto:status k 12-2014Liga federací k prosinci 2014

Protože jakýkoliv závod je lepší než nula. Bodové zisky ŽATEC / TELČ

Tak doufejme, že příští rok na svěťáky do Polska už pojedeme v osmi.

PS: Jedna technická: Dušan mi teď na ČPŠ říkal, že se domluvili s předsednictvem, že příští rok v dubnu uspořádá v Olomouci WRE sprint mimo veškeré české žebříčky(krom rankingu). Tak doufám, že už si důležitost sprintového WRE uvědomujete, a že se tam všichni hezky potkáme. Navíc Dušan slibuje velkolepou akci jako minule. Budou prej i nějáký ty chechtáky pro nejlepší.

PS1: Jedna mimotechnická: Kdyby vás někoho zajímalo co všechno je momentálně (2014/15/16) nutné udělat pro úspěch na MS ve sprintových disciplínách, tak doporučuju anglický článek od Tue Lassena. Napřímo říkám, že tohle nikdy dělat nebudu.

denmark_sprint_relay_winnersDSC_10281-450x407

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s